header image
Aktualności arrow Osiągnięcia
Nasze osiągnięcia
Nasza Agata z tytułem laureata!
Napisał nauczyciel   
19 kwietnia br. w Sulechowie odbyło się podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskie Kuratorium Oświaty. W gronie laureatów konkursu z języka polskiego znalazła się uczennica naszej szkoły - Agata Ługowska z klasy 3b.
- Nie spodziewałam się tak dużego osiągnięcia i muszę przyznać, że uwierzyłam w
to tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy na sali w Sulechowie odczytano moje imię i nazwisko. Każdy etap tego konkursu wymagał bardzo ciężkiej pracy. To właśnie był klucz do sukcesu - opowiada szczęśliwa podopieczna pana Krzysztofa Grygiela.
Zmagania z polszczyzną zaczęły się jednak od konkursu w naszej szkole. Wtedy do rejonu zakwalifikowało się 5 uczennic naszej szkoły. Do finału zakwalifikowała się jednak już tylko Agata. Pierwsza część polegała, jak zwykle, na napisaniu pracy i odbywała się w Żarach, druga, nieco inna niż poprzednie, bo ustna - w Gorzowie. To ta ostatnia wymagała od naszej laureatki największego wysiłku.
- Gdyby nie to, jak dużo czasu i uwagi poświęcił mi mój polonista, nie mogłabym nawet liczyć na tak wysoką lokatę. Potrzebowałam bardzo wielu ćwiczeń, szczególnie jeśli chodzi o etap ustny. Wbrew pozorom ułożenie dziesięciominutowej wypowiedzi na dany temat jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Przygotowania polegały głównie na tym, że to Pan Grygiel mówił, a ja słuchałam. Tak naprawdę dopiero na konkursie, kiedy poczułam, jak wiele od tego zależy, udało mi się ułożyć na tyle poprawną wypowiedź, żeby zadowolić komisję. Byłam pewna, że stres działa na mnie paraliżująco. Okazało się jednak, ze potrafi też motywować.
Tytuł laureata nie tylko zagwarantował Agacie szóstkę z polskiego. Dodatkowo została ona zwolniona z humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego. Jak sama podkreśla, cieszyło ją szczególnie zwolnienie z części historycznej, bo po takim sukcesie język polski jej już nie straszny. Jakie plany na przyszłość ma nasza uczennica?
- Prawdopodobnie będę się nadal rozwijać w tym kierunku. Jeśli chodzi o dalsze marzenia, to raczej dziennikarstwo albo polonistyka. Na razie jednak myślę przede wszystkim o najbliższej przyszłości, czyli nauce w mojej wymarzonej szkole, w której dzięki tytułowi laureata mam zapewnione miejsce.
Agacie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

EKOLODZY Z TRÓJKI NAJLEPSI!
Napisał nauczyciel   

16 kwietnia 2012 roku  z okazji Dnia Ziemi w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego pracownicy  Wydziału Ochrony Środowiska zorganizował Miejski Konkurs  Ekologiczny o puchar Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Hasłem przewodnim było: „Dobra energia dla wszystkich”.

Reprezentanci naszego gimnazjum: Marta Kaniowska (3b), Maciej Kapłan (3a) i Maksymilian Słowiński (3a) zmagali się z testem wiedzy, rozpoznawali ekoznaki, tworzyli wiersz i interpretowali tekst ekologiczny. Dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu zajęli oni I miejsce  zdobywając 36 punktów.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 kwietnia 2012 roku o godz. 13.00.

Zwycięzcom gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia reportażu w telewizji TELETOP:

www.tvgorzow.pl/

oraz wysłuchaniu wypowiedzi Maćka Kapłana na stronie RADIA ZACHÓD:

www.zachod.pl/ 

Przeczytajcie artykuł i zobaczcie zdjęcia na stronie www.gorzow.pl


Maciek finalistą konkursu wojewódzkiego z biologii!
Napisał nauczyciel   

10 marca 2012 roku w Świebodzinie odbył się ostatni etap wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z biologii. Reprezentantem Gimnazjum nr 3 był Maciej Kapłan z kl. III a, który w etapie rejonowym zajął II miejsce.
Po ogłoszeniu wyników końcowych okazało się, że Maciej osiągnął sukces uzyskując tytuł FINALISTY KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z BIOLOGII.
Maćkowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych. BRAWO MAĆKU!


Szachowy talent w naszej szkole
Napisał nauczyciel   
W I LO młodzi szachiści rozegrali 25 lutego piąty turniej 15 edycji Grand Prix Młode Talenty Ziemi Lubuskiej. Zawody wygrał Maciej Kapłan (7 pkt)- nasz uczeń, wyprzedzając Bartłomieja Zająca (6) i Jakuba Czechowicza (4,5). W kategoriach wiekowych triumfowali: Maciej Kapłan (Juniorzy).Bartłomiej Zając (Orliki) i Mateusz Urbański (Kadeci). Gratulujemy Maćku!

Laureatki konkursu plastycznego
Napisał nauczyciel   
11.12.2011r. w Galerii Askana odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt."Azorek szuka domu”,  zorganizowany przez gorzowskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii. W konkursie z naszej szkoły wzięły udział osoby, które zajęły poszczególne miejsca:
I miejsce Natalia  Gawron kl. 2a
II miejsce  Klaudia Tomaszewska kl. 2a
III miejsce Katarzyna Wargacka kl. 2a
Wyróżnienie Monika kl. 3b 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

WYNIKI KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO
Napisał nauczyciel   
Dwudziestu uczestników miało za zadanie napisać wypracowanie oraz wypełnić test wiedzy o języku.
Laureatkami szkolnego etapu konkursu zostały:
Od lewej: Dorota Plichowiec z 2b, Marta Kaniowska z 3b, Agata Ługowska z 3b, Anita Aksentowicz z 1b i Monika Majewska z 1a.
Dziewczyny będą reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym konkursu, 14 stycznia 2012 roku.
Gratulujemy im wygranej i życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do zdobycia tytułu laureata.

Gratulacje Dawidzie!
Napisał nauczyciel   
Znamy wyniki VIII Konkursu Matematycznego im. Majki Ostrowskiej, który odbył się 25 maja 2011 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp. Indywidualnie w części gimnazjalnej można było zdobyć 23 punkty. Z radością pragniemy zakomunikować, iż nasz uczeń Dawid Karpiński z klasy 3a zdobył 21 punktów zajmując IV miejsce w tym konkursie.
Gratulujemy sukcesu!

Brawo Ada!
Napisał nauczyciel   
 Wojewódzki konkurs zatytułowany "Zmagania z X muzą" zakończony!
 Jak podkreśliła p. Bartnicka Z MOS wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykle dobrą wiedzą z zakresu filmu. Z tym większa radością pragniemy zakomunikować, iż naszej uczennicy, a waszej koleżance Adzie Jaworskiej z klasy 3b udało się zająć w tym konkursie III miejsce i uzyskać dodatkowe 7 punktów na świadectwo ukończenia szkoły.
Gratulujemy Adzie tak dużego sukcesu, a tym wszystkim, którzy dopingowali laureatce-dziękujemy!
Wyniki KANGURA 2011
Napisał nauczyciel   
 Znamy już wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur 2011", który odbył się 17 marca br.
 W konkursie wzięło udział 14 uczniów naszego gimnazjum. W gronie najlepszych znalazł się MACIEK KAPŁAN -uczeń kl.2a- zdobywając wyróżnienie w kategorii KADET. Wysokie wyniki osiągnęli także: Łukasz Borcz- ucz.kl.1a, Daria Pulkowska - ucz.kl.2a oraz Dawid Karpiński - ucz.kl.3a. Gratulujemy!


Konkurs z języka angielskiego
Napisał nauczyciel   

Pod koniec kwietnia uczennice naszej szkoły Malwina Radzewicz i Adrianna Jaworska wzięły udział w I Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Języka Angielskiego zorganizowanym przez Gimnazjum nr 4 w Gorzowie Wlkp. 
Odniosły one w nim niemały sukces, gdyż na 10 zgłoszonych szkół do tego konkursu nasze gimnazjum zajęło w sumie 4 miejsce, a nasze dziewczyny indywidualnie uplasowały się odpowiednio: Malwina Radzewicz na IV miejscu a Ada Jaworska na VII miejscu. Znawczyniom ortografii angielskiej gratulujemy osiągniętych wyników!
Renata Roszczyk
Zmagania Ady z X Muzą
Napisał nauczyciel   
 
W trakcie tych zajęć p. Iwona Bartnicka wprowadziła uczniów w tajniki produkcji filmu, opowiedziała historię powstania filmu, zapoznała z ich z ważniejszymi terminami filmowymi, a także przedstawiła sławne i ważne postacie ze świata filmu. Najwięcej emocji budziły jednak seanse filmowe, które miały miejsce po zakończonych wykładach (ważne jest to, że uczniowie mieli okazję skonfrontować twórczość wielkich wytwórni filmowych na całym świecie). Po zakończeniu warsztatów trzy uczennice z tej klasy Adrianna Jaworska, Emanuela Mickiewicz i Aleksandra Kabza postanowiły wystartować w wojewódzkim konkursie filmowym organizowanym właśnie przez MOS, a zatytułowanym „Zmagania z X Muzą". Rywalizacja była zacięta, gdyż do konkursu przystąpili uczniowie z 6 szkół w tym większość spoza naszego miasta. Jednej z naszej uczennic- Adriannie Jaworskiej udało się zakwalifikować do kolejnego etapu, który będzie miał miejsce 23.05.2011 o godz.10.00 w siedzibie MOS. Gratulujemy Adzie sukcesu, a pozostałych uczniów naszej szkoły prosimy aby 23 maja trzymali kciuki za naszą specjalistkę od filmu!

Otwarta i bezpieczna Europa-wyróżnienie dla naszej uczennicy
19 listopada odbyła się konferencja podsumowująca konkurs literacki pt. „Otwarta i Bezpieczna Europa”. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był Lubuski Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT – Gorzów Wlkp., działający w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z województwa lubuskiego, a motywem  przewodnim konkursu był handel ludźmi oraz nielegalna emigracja jako główne wyzwania stojące przed Programem Sztokholmskim. W gronie wyróżnionych znalazła się również uczennica naszej szkoły.

 Miejsce

Imię i nazwisko

Tytuł opowiadania

Szkoła

 1

 Agnieszka Kowalska

 Cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć

 Niepubliczne Gimnazjum dla młodzieży w Lubsku

 2

 Monika Forgel

 Bolesne marzenia

 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowej

 3

 Irmina Salamon

 Julka

 Niepubliczne Gimnazjum dla młodzieży w Lubsku

 Wyróżnienie

 Marta Kaniowska

 Podróż donikąd

 Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wlkp.

 Wyróżnienie

 Michał Wieczorek

 W piekle niewolnictwa

 Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp.

 Wyróżnienie

 Michał Sułkowski

 Handlować tylko czym

 Niepubliczne Gimnazjum dla młodzieży w Lubsku


Młode Talenty Ziemi Lubuskiej
Napisał nauczyciel   
Młodzi szachiści spotkali się w I LO na I turnieju z cyklu Grand Prix "Młode Talenty Ziemi Lubuskiej". Wśród wielu zawodników znalazł się tam i nasz uczeń- Maciej Kapłan. W kategorii do lat 15 zajął I miejsce zdobywając cenne punkty.  Kolejne punkty będzie miał okazję zaliczyć na następnych zawodach cyklu za miesiąc. Trzymamy kciuki za Ciebie, Maciek! Powodzenia!

Sukces naszych uczniów
Napisał nauczyciel   

  W sobotę dn. 25 września 2010 r. w Klubie Nauczyciela odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej XIII Miejskiego Konkursu Grafiki Komputerowej "Ja i mój Gorzów - miasto sportu, kultury i sztuki" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wlkp.
Komisja konkursowa w składzie: Józef Kodź - przewodniczący komisji, Aleksandra Karłowska - członek komisji, Magdalena Ćwiertnia - członek komisji, Małgorzata Całus-Jarno - sekretarz postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia autorom prac uczniów gorzowskich szkół, wśród których znaleźli się również nasi uczniowie.
Kategoria poniżej 15 lat:
Nagrody:
Oliwer Berdowski -"Kajaki na Warcie",
Daria Pulkowska - "Katedra"
Wyróżnienia:
Eryk Kulisz - "Czerwony Kościół",
Magda Lewaszkiewicz - "Nadwarciańskie widoki"
Kategoria powyżej 15 lat
Nagroda:
Rafał Mazurkiewicz - "Panorama gorzowska"
Wyróżnienie:
Dawid Olczykowski -  "Tomasz Gollob - Mistrz Zewnętrznej"
     
     
 Wśród wyróżnionych prac, znalazły się grafiki naszych uczniów, które zakwalifikowały się do udziału w wystawie. Są to uczniowie:

Jacek Grochulski - "Stadion marzeń", Natalia Łabiak - "Biały kościółek - Gorzów", Anna Pęczkowska - "Katedra", Adrian Rega -  "Gorzowski most", Daniel Marcinkiewicz - "Katedra - matka kościołów gorzowskich",

Przemek Śnieguła - "Katedra", Kamil Saczkowski - "Gorzów - moje miasto",  Malwina Góreczna -  "Zielono mi", Patrycja Czech - "Biały kościółek", Aneta Piotrowska - "Katedra", Maciej Ćwikła - "Stadion gorzowski", Joanna Dubaj - "Nad Wartą", Fryderyk Cords -  "Plac katedralny", Wiktor Śliwiak -  "W parku przy muzeum"

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekun: Małgorzata Miszczak


Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA 2010
Napisał Adam   
W dniach 13-15 czerwca, gimnazjaliści naszej  szkoły:Aleksandra Pietrzak, Alicja Jaskulska i Michał Wiśniowski z panią Małgorzatą Miszczak wyruszyli do
Konstancina-Jeziornej k/o Warszawy, by walczyć o tytuł laureata w Konkursie na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA  2010.
 
 
 
13 czerwca mieli za zadanie umieścić na przydzielonej im tablicy, wcześniej przygotowany plakat. Nasi uczniowie świetnie przygotowali się do tego działania, dlatego powyższa akcja wcale do trudnych nie należała. Tego samego dnia prowadzone były dla wszystkich uczestników
konkursu i wychowawców zajęci a z aktorką Ewą Serwą i z wizażystką. Losowano również przez poszczególne  grupy
numery, według których mieli prezentować swoje  dokonania.
Kolejny zaś dzień przepełniony był stresem, gdyż od  godziny9.50 rozpoczynały się prezentacje przedsięwzięć  uczniowskich.
To w ciągu tej doby miało się rozstrzygnąć, które  grupy zdobędą trzy pierwsze miejsca.
 Nasi uczniow ie, z przedsięwzięciem Internetowy Patrol Trójki  występowali jako piętnasta grupa, a wszystkich było szesnaście.
Rywalizacja była bardzo zacięta. Reprezentanci  naszego gimnazjum byli  zadowoleni ze swojego występu. Komisji również się podobał!
 
Dlatego też przydzieliła im III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA 2010. Jest to wielki sukces!
  Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć!

IX Konfrontacje Teatralne
17 maja o godzinie 9.00 rozpoczęły się IX Gimnazjalne Konfrontacje Teatralne w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy. W komisji zasiedli pani Bogumiła Jędrzejczyk, pani Zienkiewicz i pan Paweł Kwiatkowski. Konfrontacje prowadzone były sprawnie przez Malwinę Radzewicz i Kingę Kucharską. Na samym początku głos zabrali panowie Janusz Hwozdyk i Zbigniew Prędkiewicz.
Po wygłoszeniu przemowy, dziewczyny zapowiadały kolejne grupy: Gimnazjum nr 1 Kostrzyn nad Odrą Lustro, Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wlkp. Palący problem, Gimnazjum im. Ryszarda Koncewicza w Dobiegniewie Lekcja patriotyzmu, Zespół Szkół w Różankach Bo takie jest życie
Każda z nich starannie przygotowywała się i pracowała nad swoimi przedstawieniami teatralnymi. Rywalizacja była zacięta. Co prawda, tego roku udział wzięło mniej szkół, niż w poprzednich latach, lecz z pewnością nie ułatwiło to decyzji jury w sprawie wyboru najlepszego przedstawienia.

Jednakże ostateczną decyzją komisji, I miejsce zajęło nasze gimnazjum! Jak wspomniała pani Bogumiła Jędrzejczyk, to przedstawienie pokazało problem palenia papierosów przez młodzież w humorystyczny i przystępny sposób. II miejsce wywalczyło Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą, III miejsce Gimnazjum w Dobiegniewie, zaś IV Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Różankach.

Za kreację aktorską, wyróżnienia dostali m.in.: Ewa Woszczyk, Gabriela Grabarek, Paweł Sokolnicki, który wcielił się w rolę Palacza, Gimnazjum nr 3.
Grupę uczniów z naszej szkoły do konfrontacji przygotowywał pan Krzysztof Grygiel.
Gratulujemy sukcesu i talentu aktorskiego!


Sukces uczniów naszej szkoły

Kreatywność, ambicja, cierpliwość, umiejętność współpracy, odpowiedzialność... Głównie tymi cechami musieli wykazać się uczniowie naszej szkoły pracujący nad filmem, który nazwali Sieciowa pułapka. Ukazuje problem cyberprzemocy.

 Ulega jemu główna bohaterka, Kasia. Jest ona nastolatką mającą zainteresowania, cieszącą się z życia, pragnącej poszerzać grono swych znajomych. Warto wspomnieć, iż jej kolega z klasy, Bartek, jest w niej zakochany. Niestety, bez wzajemności. Dziewczyna pewnego dnia, spędzając czas przy komputerze, poznaje Tomka. Wydaje się on być miłym chłopcem... Dużo czasu spędza na rozmowach, myśli tylko o nim. Po kilkudniowej znajomości, Kasia postanawia się z nim spotkać w parku. Na miejscu schadzki okazuje się on czterdziestoletnim mężczyzną, który podawał się za kogoś, kim w rzeczywistości nie był. Zszokowana Kasia ucieka, a  w drodze do domu spotyka Bartka, który odprowadza ją do domu... Kilka dni później nastolatka zauważa w chłopaku miłość swego życia i zakochuje się w nim. Film stworzony przez uczniów naszej szkoły ma również drugi wątek. Opowiada o Rafale, koledze z klasy Kasi. Chłopak całe dnie spędza grając w różnorodne gry. Nawet podczas lekcji nie może się z nimi rozstać. Wkrótce nie starcza mu już pieniędzy na zakup nowych gier, więc obmyśla sposób, dzięki któremu mógłby kupić ich więcej. Pewnego dnia mama chłopaka zauważa, że zniknęły  pieniądze z konta oszczędnościowego. Rafał przyznaje się do popełnionego przez siebie błędu. Robi również pierwszy krok i oddaje swą konsolę na przechowanie pani pedagog. Film kończy się humorystycznym akcentem, gdy pani pedagog zaczyna się świetnie bawić podczas gry na konsoli... 

Film jest  tylko jednym ze wszystkich przedsięwzięć, których podjęli się uczniowie. Kolejnymi z nich było przeprowadzanie wywiadów, sondy, castingu, a także prezentacja uczniom SP17 materiałów multimedialnych, omawianie zagrożeń czyhających w Internecie i organizowanie happeningów oraz inne. 
 Łącznie, do Konkursu na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA 2010 zgłosiło się aż 741 drużyn z całej Polski! Spośród nich tylko 16, a w tym grupa uczniów naszej szkoły, której opiekunem jest pani Małgorzata Miszczak, zakwalifikowała się do finału! W Konstancinie w dniach 13-15 czerwca będzie walczyć o I miejsce. 

Składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia w Konstancinie!


Święto Ziemi
  W piątek 23 kwietnia 2010 roku w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Gorzowie Wlkp. odbył się międzyszkolny konkurs z okazji Dnia Ziemi dla uczniów gimnazjów. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Joanna Ignaszewska, Paulina Salwa, Maciej Kapłan - uczniowie klasy I a. Drużyna sprawdzała się w różnorodnych konkurencjach - od testu wiedzy o lubuskich parkach narodowych, przez zajęcia terenowe w ogrodzie dendrologicznym przy Muzeum Lubuskim. Uczniowie wykorzystując swoje zmysły rozpoznawali zapachy i kształty owoców różnych roślin i wyszukiwali informacje w internecie.
Nasi przedstawiciele zajęli II miejsce ustępując tylko Gimnazjum z Kłodawy.
Gratulujemy sukcesu!!!
Opiekun: Iwona Pacześna

SUKCES LITERACKI
Napisał nauczyciel   
19.04.2010 Joanna Ignaszewska (klasa 1a) i Michał Wiśniowski (klasa 3b) wspólnie z polonistką, panią Anną Sadowską wybrali się do Grodzkiego Domu Kultury, w którym wręczono im nagrody i wyróżnienia za udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim pt. "Dziękuję, nie piję" Napisali oni ciekawe opowiadania i w nagrodę otrzymali i-poda i ciekawą książkę, które wręczyła im zastępca prezydenta miasta - pani Zofia Bednarz. Gratulujemy!
Wyniki szkolnego etapu konkursu wiedzy o filmie
Po długich eliminacjach, zaciętej walce i manifestując ogrom swej wiedzy, do trzyosobowej drużyny reprezentującej naszą szkołę w III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Filmie ZMAGANIA Z X MUZĄ, weszły:

Adrianna Jaworska
Aleksandra Kabza
Emanuela Mickiewicz

Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki 7 maja, gdy będą pisały test kwalifikujący do zmagań ogólnopolskich.

Opiekun Koła Kreatywnych
Anna Starzyńska-Maniecka

Nasza strona - przyjazna młodzieży
Napisał nauczyciel   
Informujemy, że strona www naszej szkoły  przeszła pomyślnie proces weryfikacji i otrzymała certyfikat zdamy.pl. - strona przyjazna młodzieży

<< Start < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 27 - 52 z 63
Nasze logo
Filmoteka Szkolna
S.O.S
http://www.mlodziezowasiatkowka.pl/pliki/ed/publikacje/sos_y_logo_pion_full_jpg.jpg
Projekt edukacyjny
Certyfikaty
Polecamy
Gościmy
Aktualnie jest 9 gości online
Monitoring w naszej szkole sponsoruje: