header image
Aktualności arrow Bezpieczny Internet
Bezpieczny Internet
Digital Youth Forum w naszej szkole!
Napisał nauczyciel   
 
Digital Youth Forum (DYF) to jedyny taki event w Polsce – jednodniowe forum dla młodzieży na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. 

Pracownia Filmoteki Szkolnej zaprasza na transmisję Digital Youth Forum. Formuła wydarzenia to trzy 80-minutowe sesje. Podczas każdej z nich wystąpi 5 prelegentów. Będą to nastolatkowie, których aktywność w obszarze nowych technologii może być inspiracją dla rówieśników, oraz dorośli, którzy mogą zainspirować odbiorców swoim doświadczeniem, wiedzą i osiągnięciami.

Program DYF:

 • Renata i Piotr z Teatru ENOSIS: Szepty serc

Czwartek 25 maja 2017, Pracownia Filmoteki Szkolnej, liczba miejsc ograniczona!

Chętni uczniowie kontaktują się z p. M. Miszczak do środy, 24 maja.


Dzień Bezpiecznego Internetu w Pracowni Filmoteki Szkolnej
Napisał nauczyciel   
9 lutego 2016 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyło się spotkanie klas pierwszych gimnazjum w ramach DBI pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie!". Podczas spotkania, w którym uczestniczył policjant dyskutowaliśmy o tym, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcieliśmy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który można wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Doskonałym uzupełnieniem prelekcji był pokaz filmów autorstwa uczniów, o tematyce cyberprzemocy.

9 lutego 2016 - Dzień Bezpiecznego Internetu
Napisał nauczyciel   

Serfuję. Respektuję
Napisał nauczyciel   
 

W 2013 roku DBI obchodzone jest pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracamy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. W naszej szkole spotkanie poświęcone tym problemom już niebawem. Uczniowie będą mieli jednocześnie okazję zobaczyć nowe spoty telewizyjne o tematyce cyberprzemocy, zrealizowane przez naszych filmowców. Tymczasem, pamiętajmy: Serfujemy= Respektujemy!


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Napisał nauczyciel   
  7 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

W tym roku hasłem przewodnim będzie "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".

10 lutego w naszej szkole odbędzie się spotkanie, podczas którego będziemy chcieli przekazać bezpieczną stronę Internetu. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła filmowego wesprą ten projekt prezentując swoje filmy. Serdecznie Zapraszamy!


Internet to więcej niż zabawa. To nasze życie
Napisał nauczyciel   
 

Połowa europejskich nastolatków w wieku 11-16 lat przyznaje, że łatwiej im być sobą online niż w świecie rzeczywistym. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie - ma za zadanie pokazać nam, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na nasze realne życie.

 „Publikować albo nie publikować?” - to współczesny dylemat młodych internautów. Czy kolejna informacja, którą zamieszczamy w Internecie doda nam popularności czy może przysporzyć kłopotów?

Pamiętajmy: Nikt w sieci nie jest anonimowy. Każdy ruch w Internecie zostawia ślad. Jedynie kwestią zaangażowanych środków jest zidentyfikowanie osoby, która popełniła w sieci przestępstwo.

Organizator: M.Miszczak z  klasą I B


Nie bądź trollem !
  

To jedna z najważniejszych zasad netykiety.
Troll to użytkownik Internetu, który rozpoczyna dyskusję z innymi internautami po to, aby ich zdenerwować lub obrazić. Umieszcza w Sieci kontrowersyjne, szokujące lub nieprzyjemne treści. Zasada postępowania jest prosta „nie karmić trolla”, to znaczy – nie wchodzić z nim w żadną rozmowę.


Zasady bezpieczniego Internetu

Młodzież!

 • Podczas surfowania w Internecie coś Cię zaniepokoiło?
 • Ktoś wypytuje Cię o imię, nazwisko, wiek, adres, numer telefonu? Prosi o zdjęcie? Namawia na spotkanie?
 • Podałeś komuś poznanemu przez Internet swój adres domowy i boisz się, co będzie dalej?
 • Ktoś wysyła Ci obraźliwe, wulgarne wiadomości? Wypisuje kłamstwa na Twój temat?
 • Otworzyła Ci się przypadkiem strona dla dorosłych?
 • Nie wiesz, co zrobić?
 • Znasz kogoś, komu trzeba pomóc w takich sytuacjach?

 Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego Internetu!

 1. Nie ufaj osobom poznanym przez Internet.
  Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?
 2. Nie podawaj swoich danych:
  imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.
 3. Posługuj się nickiem.
  Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: karolina1993 lub jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
 4. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół.
  Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty.
 5. Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi:
  jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
 6. Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci.
  Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.
 7. Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności.
  Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!
 8. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę.
  Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty.
 9. Zabezpiecz komputer.
  Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!
 10. Szanuj prawo własności w Sieci.
  Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.
 11. Rozmawiaj z dorosłymi o Internecie.

  Prawdopodobnie lepiej orientujesz się w temacie niż Twoi rodzice czy opiekunowie. Może mógłbyś ich czegoś nauczyć? Pokaż im, które strony Cię interesują. Wytłumacz, do czego jeszcze – oprócz szukania informacji – może Internet służyć.
Przydatne linki:
Nasze logo
Filmoteka Szkolna
S.O.S
http://www.mlodziezowasiatkowka.pl/pliki/ed/publikacje/sos_y_logo_pion_full_jpg.jpg
Projekt edukacyjny
Certyfikaty
Polecamy
Gościmy
Aktualnie jest 17 gości online
Monitoring w naszej szkole sponsoruje: