Aktualności arrow KOŁO FILMOWE TRÓJKI arrow Z Korsakiem przez las-premiera filmu naszych uczennic
Z Korsakiem przez las-premiera filmu naszych uczennic

W marcu,  w Izbie pamięci Włodzimierza Korsaka w Kłodawie odbyła się premiera filmu animowanego pt. „Z Korsakiem przez las”, którego twórcami są uczennice z Pracowni Filmoteki Szkolnej ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp. pod opieką Liderki Małgorzaty Miszczak.

Relacja filmowa z Premiery

Gospodarze wydarzenia, pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa, Nadleśniczy pan Tomasz Kalembkiewicz, Zastępca Nadleśniczego pan Tadeusz Szyszko oraz pani Katarzyna Grześkowiak, starszy referent do spraw edukacji leśnej dołożyli wszelkich starań, by dzień premiery filmu uczniów stał się dla nich niezapomniany. I taki był za sprawą atmosfery, która zapanowała tego dnia w Korsakówce. Wśród zaproszonych gości byli m.in. pani Helena Skonieczka - wnuczka Włodzimierza Korsaka, pan Eugeniusz Dobaczewski - wnuk Włodzimierza Korsaka, pan Jan Majewski - Przewodniczący Gorzowskiego Oddziału SITLiD (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa), pan Władysław Chrostowski - specjalista z zakresu ochrony zabytków, były wojewódzki konserwator zabytków, pani Zofia Nowakowska - założycielka Klubu Pioniera Miasta Gorzowa, przyjaciółka i osoba szeroko promująca pamięć o Włodzimierzu Korsaku, pani Monika Kowalska z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., z działu historii i regionu, pan Janusz Hwozdyk, dyrektor ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp.

Nie mogło zabraknąć najważniejszych w tym dniu- uczniów szkół podstawowych z Gorzowa i Kłodawy, czyli widowni dziecięcej, do której kierowany jest film o Korsaku. To oni byli pierwszymi, którzy wypowiadali się na temat filmu zaraz po jego projekcji, zakończonej gromkimi brawami. Oliwia z klasy 4 c SP 17 podkreśliła, „że film jest bardzo fajny i że warto go pokazać innym dzieciom. Przybliża postać Korsaka, pokazuje jakim człowiekiem był  na co dzień, co robił w swoim życiu i czym się pasjonował…”, Amelia z tej samej klasy powiedziała: „przygody pana Korsaka, które są pokazane w filmie są bardzo ciekawe i pouczające, bo można z nim zwiedzać las i wiele się od niego nauczyć. I dobrze, że uczniowie zrobili taki film, bo przyda się innym, by dowiedzieli się jak bardzo ciekawe było życie pana Korsaka…”
Także pozostali goście byli pod wrażeniem obrazu filmowego, który zrealizowała młodzież z Trójki. Podkreślali jak ważne jest to, że powstał film, który przybliża postać wielkiego miłośnika przyrody, jakim był Włodzimierz Korsak właśnie młodym pokoleniom, które będą odwiedzać Korsakówkę. Wnukowie obecni na premierze nie kryli swojego uznania dla twórców filmu, doceniając ogrom pracy, zaangażowania i serce włożone w jego realizację.

Jak podkreśliła pani Monika Kowalska z Muzeum Lubuskiego, inicjatywa ta z pewnością przyczyni się do lepszego poznania i popularyzacji wiedzy na temat postaci Włodzimierza Korsaka – pisarza, artysty, przyrodnika, podróżnika, pioniera ochrony przyrody i pioniera miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
W trakcie spotkania można było usłyszeć ciekawe opowieści oraz anegdoty związane z postacią Korsaka, które zaprezentowali jego najbliżsi. Ostatnim punktem wydarzenia było oglądanie wystawy poświęconej życiu i twórczości Włodzimierza Korsaka, człowieka który całe swoje życie poświęcił polskiej przyrodzie.