Papież, marszałek i... graffiti
Od dłuższego czasu w naszej szkole znajduje się bardzo ciekawa grafika przedstawiająca bł. Jana Pawła II i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tajemniczy artysta odpowiedzialny za to dzieło sztuki ulicznej mówi nam o swoich inspiracjach i zainteresowaniach.

Kuba Kruszakin: Interesujesz się street artem*?

Tajemniczy Gość: Trochę tak, pociąga mnie zwłaszcza graffiti.

KK: Od kiedy?

TG: Od pół roku.

KK: Jak to się wszystko zaczęło?

TG: Od obejrzenia filmu pod tytułem „Style Wars"*, który opowiada o początkach graffiti. To była dla mnie porządna inspiracja.

KK: A pasjonuje cię historia Polski?

TG: Trochę tak, ale to dlatego, że jestem w klasie humanistycznej i mam historię rozszerzoną więc...

KK: O.K. Z tego co wiem, to poza papieżem i marszałkiem mają widnieć jeszcze dwie postacie. Czy to prawda?

TG: Chciałbym namalować Szymborską i Mickiewicza, ale jeszcze nad tym pomyślę. Zacznę to robić najpóźniej wiosną.

KK: Dobrze. W takim razie z innej beczki: jaki cel przyświecał temu projektowi?

TG: Wydało mi się to dość ciekawe, a do tego mogło się spodobać ludziom. Ciekawe, czy to mi coś da?

KK: Możliwe. A jakie masz plany na przyszłość?

TG: Chcę studiować architekturę. A sztuka? Nie wiem, czy chcę to za kilka lat robić, ale pożyjemy, zobaczymy.

KK: Wiesz, że ludzie chcą to wiedzieć. Sztuka graffiti jest często profanowana przez ludzi malujących wulgarne napisy na ścianach. Co sądzisz o tym zjawisku?

TG: To nie jest graffiti, to wandalizm.

KK: Dziękuję za rozmowę.

TG: Dziękuję.

Kuba Kruszakin, kl. II a

Wywiad był autoryzowany, osoba chciała zachować anonimowość.

*Graffiti - sztuka przekazywania informacji na ścianach i murach, znana od czasów Filipa II. We współczesnej formie narodziła się w latach 60 - tych.

* Street art - sztuka ulicy, do której zalicza się m. in. graffiti

*Style Wars - dokument z 1983 roku o kulturze hip - hopowej, który reżyserowali Tony Silver i Henry Chalfant.