Aktualności arrow KOŁO FILMOWE TRÓJKI arrow Dekalog Filmowca
Dekalog Filmowca

Już niebawem przed Wami samodzielna praca w grupach 3-osobowych nad realizacją krótkich filmów animowanych w Waszych ulubionych technikach animacji. Trzeba będzie wspólnie zastanowić się nad tematem filmu, scenariuszem, bohaterami oraz dialogami! Będziecie animować wykreowaną rzeczywistość techniką animacji przedmiotowej lub wycinankowej. Swoje pomysły na zawsze zamkniecie w kadrach własnego filmu! Każdy z Was, pracując w grupie rówieśników przyczyni się do końcowego efektu!

W pracy nad filmem pomocny okazać się może DEKALOG FILMOWCA, którego autorem jest Piotr Stasik reżyser filmów dokumentalnych (m.in. Koniec lata, filmów o Andrzeju Wajdzie, Agnieszce Holland, Wojciechu Marczewskim). Wykładowca w Przedszkolu Filmowym w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy.

Zapraszam do lektury!- nauczyciel zajęć artystycznych i opiekun koła filmowego- M. Miszczak

1.

INSPIRACJA

Inspirujcie się reklamami i kampaniami i społecznymi, które znacie z telewizji i Internetu. Przypomnijcie sobie te, które najbardziej lubicie, które pamiętacie, które Was zaskoczyły (np. inteligentną puentą, humorem, oryginalnością). Wypiszcie sobie te reklamy i pomyślcie, które elementy możecie używać w Waszej pracy. Oglądajcie filmy animowane na www.vimeo.com !

2.

PRZETESTUJ POMYSŁ

Pomysł na film jest najważniejszy. Musi być oryginalny, ale też zrozumiały dla odbiorców. Zróbcie test – opowiedzcie o pomyśle na film swoim rówieśnikom (niekoniecznie znajomym), mamie, wujkowi, pani w sklepie. To będzie test czy wymyśliliście coś co jest zrozumiałe, budzi zainteresowanie, czy nawet emocje.

3.

FAJNA PACZKA

Zbierzcie fajną paczkę ludzi, z którymi będzie Ci się chciało pracować

4.

FORMA FILMU

Nie musicie kręcić tylko reklam „fabular­nych” – nie macie na to ani pieniędzy, ani doświadczenia, ani doskonałych aktorów itd. Naśladowanie Hollywoodu w „Trzebince Małej” zazwyczaj daje kiepskie efekty. Jest śmieszne i interesujące najwyżej dla bliskiego grona znajomych. A nie po to tworzymy. Wykorzystajcie swoje atuty. Róbcie proste filmy. Szukajcie nowych form – zróbcie film w animacji poklatkowej, sięgajcie po formę filmu dokumentalnego – zobaczy­cie ile będzie tam prawdziwych emocji. Poszukiwania nowych form wyrazu mogą doprowadzić do powstania czegoś innowacyjnego.

5.

MUZYKA

Nie przesadzajcie z muzyką. Im prostsza tym lepiej. Symfoniczna muzyka albo przebój amerykański nie zawsze będzie pasował do waszej produkcji. Również dlatego, że przypuszczalnie nie zdo­będziecie praw autorskich do znanych utworów. Bądźcie kompozytorami! Nagrajcie np. proste improwiza­cje na gitarze czy klawiaturze pianina . Poproście kogoś kto gra na jakimś instrumencie, żeby zaimprowizował coś prostego – nawet nie melodię, czasem wystarczą proste dźwięki, rytm. Korzystajcie z darmowych programów i sampli do komponowania.

6.

TRAKTUJCIE SIEBIE I WIDZA POWAŻNIE

Potraktujcie swoją pracę poważnie. Poświęcicie przecież na nią dużo czasu. Nie warto marnować swojego życia na coś miernego. Poza tym może to być okazja do tego, żebyście odnaleźli coś co bardzo lubicie robić. Może to będzie wasz przyszły zawód? Kreatywność oraz dyscyplina myślenia to cechy, które przydadzą się wam nie tylko przy robieniu filmu! I pamiętajcie – Wasz spot będzie oglądało wielu ludzi!

7.

REALIZACJA

Przyjrzyjcie się jak wyglądają zdjęcia w profesjonalnych rekla­mach. Czasem nie jest potrzebny drogi sprzęt – ważniejszy jest pomysł. Weźcie pod uwagę, że sztuka robienia dobrych zdjęć w filmie to umiejętność operowa­nia światłem i cieniem! I wcale nie obowiązuje tu zasada im więcej światła tym lepiej :)

8.

BĄDŹCIE ODWAŻNI I NIESTEREOTYPOWI

9.

SZALEJCIE, ALE MĄDRZE!

10.

NAJLEPSZE FILMY POKAŻEMY NA SZKOLNYM FESTIWALU! (dopisane przez nauczyciela zajęć artystycznych)

Autor: Piotr Stasik reżyser filmów dokumentalnych (m.in. Koniec lata, filmów o Andrzeju Wajdzie, Agnieszce Holland, Wojciechu Marczewskim). Wykładowca w Przedszkolu Filmowym w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy.