Aktualności arrow Pedagog szkolny arrow ZASADY DOMOWEJ PROFILAKTYKI
ZASADY DOMOWEJ PROFILAKTYKI
Poznaj specyfikę okresu dojrzewania. Pamiętaj, że dziecko w tym wieku szczególnie potrzebuje akceptacji ze strony rówieśników, przeżywa stres hormonalny, chce być niezależne.
Stwórz w domu rozsądne zasady dotyczące obowiązków dziecka, stosowania narkotyków, papierosów i alkoholu, powrotów do domu. Zakreśl granice jego niezależności.
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi narkotyków. Dowiedz się jak wyglądają, jak działają i w jaki sposób poznać, czy dziecko je stosowało.
Zapoznaj się z programem pomocy i profilaktyki uzależnień jakie prowadzone są w szkole lub w gminie.
 Skup się na rozwijaniu u dziecka umiejętności społecznych:
  •  jak rozmawiać,
  •  jak zdobywać przyjaciół
  •  jak podejmować decyzje
Spraw, aby wasz dom był bezpieczną przystanią dla dziecka, miejscem, gdzie można znaleźć zrozumienie i wsparcie.

Pamiętaj jednak, że to ty, a nie dziecko dyktuje w domu zasady. Nie staraj się być dla niego koleżanką czy kolegą, bądź Dorosłym.

Poznaj przyjaciół dziecka, pozwól na zaproszenie ich do domu.
Spędzaj czas ze swoim dzieckiem. Nie uciekaj w porządki, telewizję czy gazetę. Rozmawiajcie na różne tematy. Tylko w ten sposób możesz poznać opinie dziecka i je ukształtować.
 Miej oczy otwarte. Jeżeli zauważysz wypisane symptomy, skontaktuj się ze specjalistą.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

• pogorszenie ocen w szkole, wagary,
  •  zaniedbanie w wyglądzie,
  •  szybka utrata wagi ciała,
  • zmiana aktywności: dziecko nie śpi w nocy, a nad ranem nie można go dobudzić,
  •  zmiana przyjaciół,
  •  utrata zainteresowań,
  •  ginięcie różnych przedmiotów w domu lub rzeczy z pokoju dziecka,
  •  posiadanie różnych przedmiotów związanych z narkotykami (fifki, bibułki, małe kawałki folii aluminiowej),
  • częste zmiany nastroju: depresje, wybuchy agresji,
  • noszenie przy ubiorze emblematów narkotycznych np. liść marihuany.

JAK POMÓC DZIECKU ŻYĆ BEZ NARKOTYKÓW?

Miłość i wsparcie rodziców to jedne z ważniejszych czynników chroniących dziecko przed narkotykami.
Spędzajcie czas z dzieckiem. Obiad, spacer, wspólne czytanie czy zabawa niech będą dla was chwilą, w której mówicie: jestem z tobą i ty jesteś najważniejszy.
Słuchaj, co mówi dziecko. Zadawaj pytania. Nie przerywaj ani nie osądzaj.
Staraj się zrozumieć świat dziecka, jego uczucia i problemy. Poznaj specyfikę okresu dojrzewania.
Rozmawiaj z dzieckiem o narkotykach, ale i o wartościach którymi należy się w życiu kierować. Bądźcie uważni. Obserwujcie dziecko. Nauczcie się sygnałów ostrzegawczych zażywania narkotyków.
Ustalcie zasady domowe, których dziecko powinno przestrzegać, np. nieużywanie narkotyków, powrót o określonej godzinie, stałe obowiązki. Dziecko musi też wiedzieć, jakie są konsekwencje złamania zasad.
Poznaj kolegów dziecka. Bądźcie modelem. Dzieci naśladują zachowania rodziców. Ważniejsze dla nich jest to, co rodzic robi, niż co mówi i zawile tłumaczy.
Czujność jest najlepszą profilaktyką domową.