Aktualności arrow Start
Realizujemy Projekt Partnerski
Kształtowanie kompetencji kluczowych na potrzeby rynku pracy na obszarze MOF Gorzowa Wlkp.

Z Korsakiem przez las-premiera filmu naszych uczennic

W marcu,  w Izbie pamięci Włodzimierza Korsaka w Kłodawie odbyła się premiera filmu animowanego pt. „Z Korsakiem przez las”, którego twórcami są uczennice z Pracowni Filmoteki Szkolnej ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp. pod opieką Liderki Małgorzaty Miszczak.

Relacja filmowa z Premiery

Gospodarze wydarzenia, pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa, Nadleśniczy pan Tomasz Kalembkiewicz, Zastępca Nadleśniczego pan Tadeusz Szyszko oraz pani Katarzyna Grześkowiak, starszy referent do spraw edukacji leśnej dołożyli wszelkich starań, by dzień premiery filmu uczniów stał się dla nich niezapomniany. I taki był za sprawą atmosfery, która zapanowała tego dnia w Korsakówce. Wśród zaproszonych gości byli m.in. pani Helena Skonieczka - wnuczka Włodzimierza Korsaka, pan Eugeniusz Dobaczewski - wnuk Włodzimierza Korsaka, pan Jan Majewski - Przewodniczący Gorzowskiego Oddziału SITLiD (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa), pan Władysław Chrostowski - specjalista z zakresu ochrony zabytków, były wojewódzki konserwator zabytków, pani Zofia Nowakowska - założycielka Klubu Pioniera Miasta Gorzowa, przyjaciółka i osoba szeroko promująca pamięć o Włodzimierzu Korsaku, pani Monika Kowalska z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., z działu historii i regionu, pan Janusz Hwozdyk, dyrektor ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp.

Nie mogło zabraknąć najważniejszych w tym dniu- uczniów szkół podstawowych z Gorzowa i Kłodawy, czyli widowni dziecięcej, do której kierowany jest film o Korsaku. To oni byli pierwszymi, którzy wypowiadali się na temat filmu zaraz po jego projekcji, zakończonej gromkimi brawami. Oliwia z klasy 4 c SP 17 podkreśliła, „że film jest bardzo fajny i że warto go pokazać innym dzieciom. Przybliża postać Korsaka, pokazuje jakim człowiekiem był  na co dzień, co robił w swoim życiu i czym się pasjonował…”, Amelia z tej samej klasy powiedziała: „przygody pana Korsaka, które są pokazane w filmie są bardzo ciekawe i pouczające, bo można z nim zwiedzać las i wiele się od niego nauczyć. I dobrze, że uczniowie zrobili taki film, bo przyda się innym, by dowiedzieli się jak bardzo ciekawe było życie pana Korsaka…”
Także pozostali goście byli pod wrażeniem obrazu filmowego, który zrealizowała młodzież z Trójki. Podkreślali jak ważne jest to, że powstał film, który przybliża postać wielkiego miłośnika przyrody, jakim był Włodzimierz Korsak właśnie młodym pokoleniom, które będą odwiedzać Korsakówkę. Wnukowie obecni na premierze nie kryli swojego uznania dla twórców filmu, doceniając ogrom pracy, zaangażowania i serce włożone w jego realizację.

Jak podkreśliła pani Monika Kowalska z Muzeum Lubuskiego, inicjatywa ta z pewnością przyczyni się do lepszego poznania i popularyzacji wiedzy na temat postaci Włodzimierza Korsaka – pisarza, artysty, przyrodnika, podróżnika, pioniera ochrony przyrody i pioniera miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
W trakcie spotkania można było usłyszeć ciekawe opowieści oraz anegdoty związane z postacią Korsaka, które zaprezentowali jego najbliżsi. Ostatnim punktem wydarzenia było oglądanie wystawy poświęconej życiu i twórczości Włodzimierza Korsaka, człowieka który całe swoje życie poświęcił polskiej przyrodzie.
Międzyszkolny Konkurs: Życie i działalność Józefa Piłsudskiego

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Drogi Polaków do tej niepodległości były różne . Jedną z nich wybrał Józef Piłsudski. Dla przypomnienia tamtych wydarzeń w naszej szkole został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs „ Życie i działalność Józefa Piłsudskiego”. Na początku marca odbył się pierwszy etap-pisemny, w którym zostały wyłonione cztery zwycięskie drużyny.  26 marca 2018 r. miał  miejsce etap drugi –ustny, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę  przed publicznością.

Zmagania przedstawicieli klas :    IA  i II A 3 LO oraz IIA i IIIA naszego Gimnazjum oceniało jury w składzie: Pan Dyrektor Janusz Hwozdyk,  Pan Dyrektor Zbigniew  Prędkiewicz oraz Pan Piotr Tomczak.

Pytania dotyczyły działalności Józefa Piłsudskiego, a także jego  życia prywatnego. Mogliśmy poznać mocne strony ,ale i słabostki Marszałka (papierosy i mocna herbata- 6 szklanek dziennie), ukochaną klacz –Kasztankę i psa, który wabił się po prostu Pies.

W konkursie najwięcej punktów zdobyli przedstawiciele klasy I A LO: Wojtek Kłos i Bartek Wrzosek (odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania !),  drugie miejsce zajęła drużyna klasy IIA LO i trzecie  - ex aequo klasy IIA i IIIA Gimnazjum.  Wszyscy uczniowie  otrzymali  dyplomy i nagrody.

Uczestnikom  serdecznie gratulujemy !   Mamy również  nadzieję, że publiczność oglądając zmagania swoich koleżanek i kolegów, poszerzyła wiedzę na temat Marszałka Piłsudskiego.

Dorota Szymankiewicz

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>